Youtubering neboli videoblogy (neboli stručně vlogy) představují nepochybně fenomén poslední doby. Propadli mu nejen mladí lidé, u kterých se to tak nějak dá předpokládat, ale často natáčí vlogy také starší lidé nebo některé celebrity, proto které to představuje způsob, jak udržet interakci s fanoušky.
Je úsměvné, že mnozí mladí lidé na dotaz, čím by chtěli být, odpovídají, že youtubery. Je pravda, že úspěšní youtubeři si vydělávají hezké peníze z reklamy, vydávají knihy, jsou pravidelnými účastníky na youtuberových festivalech, ale pravděpodobnost, že se stanete youtuberovou celebritou je poměrně malá a v našem malém českém (nebo československém, protože čeští a slovenští youtubeři mají společnou komunitu) rybníčku je téměř nulová.
videa na youtube
Přesto věnovat se natáčení videoblogů není vůbec na škodu, pokud máte co nabídnout, nebo jste alespoň vtipní a máte invenci. Na internetu najdeme příliš velké množství katastrofických videí, které snad ani nikdy neměla vzniknout a která by mohla mít podtitul, jak se rychle znemožnit.
 ikony youtube

Portál pro české a slovenské youtubery

Pokud se do toho pustíte, dejte si na tom záležet, aby sledování příspěvku bylo příjemné. Například pokud natáčíte gastroweb, potenciálního diváka znechutíte, pokud nemáte příjemné pracovní prostředí (například máte kolem sebe binec, což u vaření často bývá). Dejte si tedy záležet na upraveném příjemném prostředí, totéž platí o Vás. Buďte hezky upraveni a vkusně oblečeni. A hlavně pracujte s prezentací sebe sama. Není to jen způsob řeči, ale gesta, řeč těla obecně.
Určitě byste neměli být solitér. Komunita ostatních tvůrců je důležitá a nesmíte je vnímat jako konkurenci. Poskytnou Vám pro začátek vzácnou zpětnou vazbu (i ta špatná je velice cenná) a časem možná najdete i nová přátelství.
Na internetu najdete komunitu pro české a slovenské youtubery a pokud a tam byste se určitě měli registrovat. Tyto stránky představují pro každého tvůrce velmi prospěšný a užitečný nástroj, bez kterého se pravděpodobně vůbec neobejde.