Jsou věci, které nakupujeme téměř denně a pak jsou takové, které se pořizují jednou za život. Takovou věcí je určitě nemovitost. Každý určitě ví, že na spotřební zboží se vztahuje záruka. Pokud se vada projeví do půl roku po koupi, je brána jako vada od výrobce. Zkrátka jste to s ní asi už koupili. Stejné je to i s novým domem nebo bytem. Jestliže zjistíte vadu do půl roku, nemusíte už nic prokazovat. Až do této chvíle je to s každým zbožím stejné. Začíná se to odlišovat v řešení problému.
vícegenerační vila
Zatímco ty boty nebo televizi zkrátka vrátím a nikdo mi nemá dělat žádné potíže, s nemovitostí je to jiné.
A je to logické. Umíte si představit ty zmatky, kdyby po několika týdnech užívání bytu přišel nový majitel na to, že mu v kuchyni kape kohoutek? Pak by měl právo nemovitost vrátit a koupit další.
§  Výměna bytu nebo domu se tedy posuzuje podle toho, jaký druh vady se vyskytl.
Odstoupení od smlouvy bývá často komplikovaná záležitost. Určitě je lepším řešením požadování odstranění vady nebo sleva z ceny.

Co rozhodně patří do smlouvy

U nových nemovitostí je už zavedenou praxí sjednávat záruku. Tou se prodávající zavazuje, že si nemovitost udrží po stanovenou dobu svoji jakost. Konkrétní podmínky jsou stanoveny individuálně. Obě strany se dohodnou, jaké požadavky jsou pro ně přijatelné. Jsou vady, které se mohou projevit až po delší době užívání. Jestliže kupujete starší nemovitost, je potřeba do smlouvy zanést, jestli chcete převzít
–         jednotlivé místnosti nově vybílené – pokud to ve smlouvě není, musíte počítat s určitým opotřebováním
–         dům či byt vyklizený – jestliže tu zůstalo cokoliv po předchozím majiteli, bude to považováno za vadu.
klíč v zámku
Nákup nemovitosti od zadluženého vlastníka může mít tu výhodu, že bude levnější. Má to ale jeden háček. Pokud probíhá exekuce, majetek bývá blokován. Pak je potřeba pomoc nějakého zkušeného právníka, abyste si nezadělali na problémy do budoucna.