Proč se ženám tává, že stojí před skříní bez inspirace, co si obléknou. Mají pocit, že si nemají co obléknout, ačkoliv jejich šatní skříň praská ve švech. Takové dámy nemají dobře seskládaný svůj šatník. Chybí jim tam základní kousky, které by měla vlastnit každá. Proč je to až tak důležité? Představme s to jako dům, jestliže nemáte pevné základy, nepostavíte velký a krásný dům, ale jen malou chatku, která je každou chvilku zbortí. Pevné základy představují základní oblečení, které již kombinujete s extravagantními kousky a doplňky. Těmi pak vyjadřujete osobitý styl a šmrc.

oblečení

Základy šatníku (Capsule wardrobe) představují základní kousky oblečení a doplňků většinou v neutrálních barvách, které lze jednoduše kombinovat. Dá se říci , že to je univerzální oblečení hodící se na mnoho příležitostí. Většinou se jedná o 30 – 40 kusech na sezonu. Tyto oděvy by měli být ušity z kvalitních materiálů a v nadčasových střizích, aby zaprvé nevypadaly lacině a zadruhé, aby dlouho vydržely.

Říkáte si vždyť to není nic nového, je to tak snadné. ANO, ANO, ANO. Snadné to je, ale v současné fast fashion době, kdy se mění trendy doslova z minuty na minutu, ženy snadno zapomenou na základy a snadno podléhají všemu, co je in. Capsule wardrobe se zpočátku může zdát jako finančně náročný, ale uvědomme si, že si například svetr nekupujeme na jednu zimu, nýbrž na naších 7 let. To už se ty částky nezdají tak vysoké. To vede k zodpovědnějšímu nakupování.

šatník

Tento typ šatníku má mnohé nesporné výhody. Nejenže se již nebudete trápit otázkou, co si oblečete, ale vědecké studie dokázaly pozitivní účinky na lidi. Účastníci, kteří praktikovali Capsule wardrobe po dobu tří týdnů, vykazovali výrazně menší míru stresu a nezatížení módními trendy.

Všechny výhody už jsme si řekli, a teď už zbývá jen poslední otázka – Jak začít? Není to složité. Principem je logické seskládání (a především výběr) oblečení, které budeme nosit rády, sluší nám a cítíme se v něm komfortně, dobře se kombinuje a je praktické. Jako první krok je dobré probrat celý šatník a zbavit se nepotřebných kusů oblečení.