Klasik říká – sportem k trvalé invaliditě. Ale to není důvod se nehýbat. Určitě jste zaznamenali, že patříme mezi národy, které bojují s nadváhou i obezitou. Je to dáno tím, že jsme prostě zlenivěli. Náš žito je pohodlnější, nemusíme nosit vodu ze studny, jídlo si koupíme, nemusíme jezdit na kole nebo chodit pěšky protože máme auta, a máme dostatek jídla. Pro některé je to smrtící kombinace, protože si navykli jíst příliš a hýbat se málo.

lyžující muž

Sport není nuda
Sport nemusíte dělat na vyšší úrovni, ale bohatě stačí, když se budete hýbat normálně. Máte nadváhu a potřebujete zhubnout? Chcete mít nějakou kondici a starat se o své tělo? Jiné mít nebudete, a pravidelným pohybem se vyhnete zbytečným zdravotním problémům. V každé věkové kategorii se najde vhodný sport, ale čím dříve začnete, tím lépe. Je důležité začít pěstovat lásku k pohybu už v dětském věku. Děti si na pohyb rychle zvyknou a bude pro ně přirozená součást života. Stejně jako lenost a válení se. Co bude pro vaše děti lepší?

I pohybu se dá naučit
Mnoho lidí má problém s pohybem obecně, neudrží rovnováhu, nedokážou koordinovat pohyby. S tím vším se dá pracovat, a to poměrně rychle a efektivně. Buď si můžete najmout trenéra, nebo se můžete svěřit do rukou fyzioterapeuta. Sportem si totiž můžete i pořádně ublížit, a pokud víte, že nemáte tělo v pořádku, je mnohem lepší nejdříve toto vyřešit, a až potom po sebe hledat vhodný sport.

žena s činkou

Veďte děti k pohybu, stejně jako sebe
Můžete začít procházkami, jízdou na kole, na bruslích, zkrátka je důležité se hýbat i s dětmi. Ty přebírají naše chování, a když nás uvidí kynout u televize, těžko budou chtít jít na brusle. Sportů je několik desítek, a je rozhodně z čeho vybírat. Pokud se stydíte, zkuste se s někým domluvit, a začít spolu. Rozhodně ale pohyb nepodceňujte, pohybem si zpevníte celé tělo, budete mít optimální váhu, přestanete zatěžovat kostru a vaše srdce i cévy vám taky poděkují.