Tato věta není jen výňatkem ze známé písně Wericha, ale i skutečným faktem. Podle toho, jak se oblékáme, nás opravdu lidé podvědomě zařazují do určité skupiny. Ať už se nám to tedy líbí nebo ne, svým zevnějškem vysíláme do okolí signál, kdo jsme.
Oblečení je způsob, jak může člověk projevit svou individualitu a zároveň důležitý prvek při vytváření počátečního úsudku o druhých. Podle některých psychologů je oblečení stejně důležitým prostředkem ke třídění lidí stejně jako náboženství, bohatství, zaměstnání nebo vzdělání.sebevědomý styl
Jak tedy podle šatů poznat člověka?
Je pravděpodobné, že extroverti budou nosit více sytější barvy, odvážnější střihy nebo výstřednější doplňky. Introvertní lidé zase naopak mají rádi spíše tlumené barvy a jednoduché střihy. Sportovně založené lidi zase poznáme podle ležérního oblečení. Ale pozor! O tom, jací jsme lidé vypoví i to, jak naše oblečení vypadá. Je špinavé, vytahané nebo je dokonce cítit potem? V takovém případě nepomůže ani sebelepší módní styl a značka. Svému okolí tím kromě nepříjemného odéru také signalizujeme, že o sebe příliš nedbáme. Takový obrázek není zrovna lichotivý. Proto k dobrému outfitu patří i celková péče o naši hygienu a vzhled.
Ne příliš dobrým dojmem také působí, když nemáme správnou konfekční velikost šatů. Příliš volné šaty vypadají, že do nich ještě máme dorůst, a naopak těsné oblečení budí dojem, že jsme z něj už vyrostli.uvolněná vizáž
Někdy se stává, že chceme budit určitý dojem pro své okolí, a proto se například oblečeme vyzývavě nebo ležérně, ale není to v souladu s naší osobností. Na povrch tedy můžeme sice nějak působit, skutečný stav se však pozná podle našeho chování. Je tedy dobré oblékat se podle toho, jak se cítíme.
 
Módní návrháři nám nabízejí různé styly. Než se pro nějaký rozhodneme, přemýšlejme, jestli se v něm cítíme dobře, jestli vystihuje naši osobnost a to, co chceme okolí sdělit.