Není v Jižní Africe mnoho významnějších míst, na kterých bych ještě nikdy nebyl. Co rok, to dovolená někde jinde v této zemi, a tudíž co rok, to kousek poznání, na základě kterého bych vám možná mohl doporučit, kam se tam vydat. Jenom velice stručně, aby to tento článek pojal, ale aspoň že tak.

Johannesburg je velkoměsto a prý rekordman v počtu vražd, takže se tam musí mít člověk leckde na pozoru. Ale pobyt na severních předměstích je bezproblémový, služby tu fungují docela spolehlivě a pokud vám v našem létě a jejich zimě nevadí, že tam v noci budete mrznout a přes den se péct…

žirafa v přírodě

Pretoria je odsud coby kamenem dohodil. A jako hlavní město může nabídnout ledacos. Třeba na mě tam mířil jeden policista samopalem, ale jen v dobrém. Jenom je tam všechno poměrně daleko a je tedy skoro lepší mít tu auto.

Durban má krásné přímořské pláže, ovšem kolem nich jen velké hotely, což není pro mě, a poblíž nich chudinskou čtvrť, jež není nejen pro mě, ale raději pro nikoho z našinců.

East London je krásné město s docela krásnými plážemi. A také skvělou nemocnici u sv. Dominika, kde mi po přepadení dávali dohromady rozbitou hlavu.

Pietermaritzburg je údajně rekordmanem v kriminalitě a korupci, ale nevím. Tam se mi líbilo, nic se mi tam nestalo a ani uplácet jsem nemusel. A letiště je tu tak malé, až to vyvolává úsměv.

mládě lva

V Port Elizabeth mě kromě moře zaujal hlavně elegantně oblečený robustní černoch, který mne na pláži oslovil a zvěděv, že jsem Čech, nečekaně pravil: „Zlato, nemám peněz.“ Prostě pokus zdatného lingvisty prodat mi jakýsi řetěz, který toho zaručeně neměl se zlatem moc společného.

King William´s Town je krásný, malý a historický. Ale pokud se prý přejde směrem z kopce za řeku, je tam ghetto, jaké svou hrůzostrašností předčí jiná ghetta v JAR.

A tak bych mohl pokračovat dál. Ale prostor se krátí. A tak jenom na závěr – které místo bych vám tam doporučil? Kde je tam krásně?

No přece všude. Jinak bych tam rok co rok nelezl.