Čím se odlišují biopotraviny od běžných potravin? Je některá z nich zdravější či prospěšnější? To jsou časté otázky nás všech, když se v obchodech zamýšlíme, kterou potravinu zvolit. V posledních letech je velkým trendem zdravý životní styl a s ním také související bioprodukty.

Biopotravina je dle zákona o ekologickém zemědělství 242/2000 Sb. definována jako potravina rostlinného nebo živočišného původu, vyrobená z bioproduktů zpracovaných podle zákona o ekologickém zemědělství. Jedná se o zemědělství, které dbá na životní prostředí, a spočívá v omezení či zákazů používání látek, které zatěžují životní prostředí.

Jak poznám biopotravinu?

Správně označená biopotravina má na svém obalu název „BIO“ nebo „produkt ekologického zemědělství“, grafické logo „biozebry“ a kód kontrolní organizace. U biopotravin produkovaných v rámci EU je navíc zavedena povinnost  používat jednotné evropské logo, tzv. „eurolist“.

Biopotraviny a nutriční hodnoty

Bioprodukty obecně obsahují více sušiny a méně vody, než klasické potraviny. Naopak obsah bílkovin bývá vyšší u potravin pěstovaných klasickým zemědělstvím. To je však způsobeno užíváním hnojiv a dusíku. Častým diskuzím podléhá také množství vitamínu C. Více vitaminu C je častěji nalézáno u bioproduktů, avšak rozdíly jsou naprosto minimální. Vědci se kloní k názoru, že více než typ zemědělství jejich obsah ovlivňuje např. půda nebo odrůda plodiny.

Prokazatelná je však vyšší hladina fosforu u biopotravin a také to, že „biomléko“ obsahuje o něco více omega 3 nenasycených mastných kyselin, nežli mléko z konvenčního chovu.
Výsledky studií týkajících se nutričních hodnot biopotravin se často velmi liší a prakticky není zjištěný rozdíl natolik velký, aby byl brán jako prokazatelný. Proto je velmi obtížné posoudit, zda jsou biopotraviny skutečně přínosem pro zdraví člověka, pokud se na tuto problematiku díváme ze strany spotřebitele.