Pokud přemýšlíte, že si domů pořídíte tiskárnu vlastní, než „běhat“ s každým dokumentem, obrázkem apod., ke známým, do tiskových center, zvažte dobře, jakou si zvolíte, není to investice sice nejdražší, ale nemůžeme jí přiřadit ani k nejlevnějším.
Nejpoužívanější v dnešní době jsou dva druhy tiskáren – inkoustová a laserová.

Z hlediska ceny a tiskových funkcí jsou na tom oba druhy podobně, přesto se v určitých vlastnostech liší.
Před výběrem tiskárny musíte dobře zvážit několik věcí: jak často budu tisknout, budu tisknout jen černobíle, nebo i barevně, co budu tisknout (jestli jen texty, nebo i fotografie, obrázky apod.), a také jestli k tomu nepotřebujete další funkce, jako skenner, kopírování atd.
Inkoustové tiskárny:
 
Základní výhody:
–        nižší pořizovací cena
–        nízká hlučnost
–        vysoká kvalita tisku
–        u většiny modelů vysoká rychlost

Nevýhody:
–        vyšší cena spotřebního materiálu (většinou se vyplatí speciální papír)

Laserové tiskárny:
 
Základní výhody:
–        vysoká rychlost tisku
–        kvalitní tisk
Nevýhody:
–        o něco vyšší pořizovací náklady než u tiskárny inkoustové
–        vyšší spotřeba elektrické energie

Pokud tisknete složitější dokumenty, které obsahují fotografie nebo grafiku,laserová tiskárna tisk zpracuje rychleji, zpracovávají a tisknou totiž celý obsah stránky najednou. Jejich silnou stránkou je kvalitní tisk bez použití speciálního papíru, další výhodou laserového tisku je dlouhá výdrž tištěného textu či obrázku a menší náchylnost k vyblednutí.

Rychlost u inkoustové tiskárny je vždy dána tím, jak velkou plochu stránky musí tiskárna popsat i na tom, na jakém místě se tištěná část nachází. Nejlépe tiskne, zvláště pokud chcete tisknout fotografie nebo obrázky na speciální papír. Tisk u inkoustových tiskáren však trvá déle.
U obou druhů tiskáren je rychlost samozřejmě ovlivňována rychlostí procesoru a velikost paměti tiskárny.