Máte před sebou vaši výplatní pásku a jediné, co zjistíte je, že dobírka souhlasí s tím, co vám zaměstnavatel zaslal na bankovní účet … Rádi byste se ujistili, že jste udělali při nástupu do nového zaměstnání vše tak nejlépe jak jen to šlo, aby vaše čistá mzda a potažmo dobírka byla co nejvyšší. Mnohdy nejde „jen“ o to více pracovat, brát si stále přesčasovou práci a zůstávat v zaměstnání do večera, abyste měli vyšší mzdu.

mince česká

Výpočet mzdy 2021 je snadný s naším kalkulačkou čisté mzdy.

Vaši čistou mzdu si dokážete navýšit i jinak. Hlavně dbejte na to, abyste při nástupu do nové práce podepsali formulář Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Neděste se neforemného názvu, zaměstnanci formulář mnohdy znají pod názvem daňové prohlášení nebo zlidovělo také oslovení „růžovka“, to proto, že formulář je růžové barvy.

Jakmile tento formulář podepíšete, uplatňujete tím základní slevu na poplatníka, to znamená, že v roce 2021 se vám nebude danit částka 2.320, – Kč, což je základní vaše měsíční sleva. K tomu můžete připočítat i děti, pokud je vyživujete a žijí s vámi v domácnosti. U sezdaných párů to není žádný problém. V případě druha a družky smíte uplatnit slevu jen na své vlastní dítě, nikoliv na dítě družky. A problém by mohl nastat, pokud byste si uplatnili slevu na dítě, které je sice vaše, ale s manželkou jste rozvedení a dítě bylo svěřeno do péče matky.

kalkulačka peníze

Leckdy se bývalí manželé domluví, že i když je dítě svěřené soudně do péče matky, ale ona pobírá od státu pouze rodičovský příspěvek a žádnou slevu na dani tak nemůže uplatnit, že slevu na jejich společné dítě zadá bývalý manžel u svého zaměstnavatele. Jestliže neuvede, že jsou rozvedení, mzdová účetní slevu na dítě poskytne. A otec dítěte čerpá slevu. Upozorňujeme, že se jedná o podvod a pokud bude zjištěn, veškerou výhodu budete muset vrátit včetně případného penále.