Core trénink je v současné době velice populárním slovním spojením. Co se za ním skrývá? Nic světoborného, přelomového, inovativního. Core, neboli jádro, jsou svaly středu těla. A jeho posilování je často opomíjeno. To je obrovská chyba, jelikož tyto svalové skupiny tvoří základ pro správnou posturu, provedení jednotlivých cviků, plynulý běh, obratnost, silové a rychlostní schopnosti člověka. Bez jeho posilování si zaděláváme na zdravotní potíže, nemůžeme očekávat kýžené výsledky cvičení.
masážní stroj

Střed těla – svalové skupiny

Význam této oblasti je tedy enormní. Jaké svaly ale konkrétně patří ke středu těla? Jak napovídá název, nacházejí se v oblasti mezi hrudníkem a koleny. Jejich primární funkce je spíše posturální, ale najdeme mezi nimi i svaly fázové. Většina svalů středu těla je ukryta v hlubších vrstvách a pro jejich procvičení je tak vhodné zvolit taková cvičení, která odolávají tlakům.
Svalstvo břicha, pokud je ochablé, nedokáže udržet vzpřímený postoj při delší či silově náročnější zátěži. Největšími skupinami jsou břišní sval příčný (m. transversus abdominis). Ten se nachází pod přímým svalem břišním („pekáčem buchet“) a jako široký opasek obepíná střed těla až k bederním obratlům. Dalším svalem je pak bránice, jejíž primární funkcí je zajištění dýchání, ale zároveň má vliv na postoj. Samozřejmě oblast břicha stabilizuje i přímý a šikmý svaly břišní (m. rectus a obliqus abdominis).
párové cvičení
Zádové svalstvo je tvořeno 4 vrstvami. Na povrchu je například m. latissimus dorsi, jehož spodní část zajišťuje stabilitu. Pod ním je často přemáhaný m. quadratus lumborum – čytřhranný sval bederní, který bývá častým kamenem úrazu. Pod nimi jsou tzv. intersegmentární svaly, které propojují jednotlivé obratle. Právě ty se při normálním tréninku zapojují sporadicky a je třeba je zatížit speciálně core cvičením.
Svaly hýždí a stehen jsou neméně důležité. Hýžďové svalstvo působí jako stabilizátor (extenzor) kyčle. Stejně tak fungují i svalová vlákna po vnějších stranách stehen (mj. m. iliopsoas), které kyčelní kloub stabilizují v laterálním a mediálním směru.