Napjatý finanční rozpočet rodiny, i jednotlivců, stojí naproti náročnému rozhodování, které způsobilo razantní zdražování. Nastal tedy čas, kdy musí čím dál větší procento lidí začít šetřit, a omezit se ve svých výdajích. Kde lze ušetřit?

Energie

Nárůst cen energií je nepříjemný pro spoustu lidí, kteří už nyní platí hodně, a v budoucnu budou platit ještě víc. Jak ale snížit spotřebu energií? Jde to několika způsoby, z nichž většina je investicí do budoucnosti. Vytápíte-li plynem, můžete ušetřit tak, že zateplíte dům, nebo přejdete na jiný způsob topení, s čímž se však pojí další investice do tepelného čerpadla, nebo kotle na dřevo. Nic naplat, kdo chce šetřit, musí někdy nejdřív utrácet. Naproti tomu za elektřinu jde ušetřit jednoduše tak, že budete více kontrolovat, zda se nesvítí v místnostech, kde nikdo není, nejede televize na prázdno, a případně i přípravou studených pokrmů, jako jsou saláty. Pokud ještě nepoužíváte úsporné žárovky, měli byste začít. Nejenže úsporná žárovka vydrží déle, ale její spotřeba elektřiny je mnohem nižší, a skutečně se to vyplatí. 

solární panely

Jídlo

Pamatujete doby, kdy bylo maso pouze jednou týdně, a lidé jedli chléb do té doby, dokud nezačal plesnivět? Nyní je však každý zvyklý jíst maso každý den, nakupovat spoustu sladkostí, a různorodého pečiva, a zbytky vyhazovat. S tím je potřeba přestat, jelikož tak škodíte nejen své peněžence, ale i životnímu prostředí. Přebytek, na který jsme si za poslední roky zvykli, je zbytečným luxusem. Na jídle se dá šetřit, aniž byste šetřili na kvalitě. Při nákupech si raději přečtěte složení, než abyste bezhlavě věřili předražené značce, kdy je obsah sáčku srovnatelný s mnohem levnějším produktem. Pečivo můžete zamrazit, a vytáhnout jej ve chvíli potřeby.

slevy v obchodě

Pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot jsou také na vrcholu, a nijak se jim nechce dolů. Na to je třeba reagovat, a to tak, že omezíte jízdy automobilem pouze na ty nejnutnější. Na spoustu míst totiž snadno dojedete na kole, případně můžete investovat do elektrokola. V zimě pak občas využít hromadnou dopravu, nebo sdílené vozidlo s kolegy.