Při koupi domu či bytu je vhodné si říct, v jaké lokalitě byste si přáli bydlet a jak velký dům či byt by měl být velký.  Bude vám v novém domově příjemně? Stane se tato nemovitost skutečně vaším domovem, kam se budete vracet rádi, odpočívat, trávit volný čas se svými blízkými? Domov není jen místo, kde přespíte a najíte se. Je to místo, kde strávíte poměrně velkou část svého života. Určitě je vhodné zamyslet nad více aspekty jako je lokalita, dostupnost občanský vybaveností, okolní zeleň, zda jste spíše městský typ či inklinujete k přírodě. Tak jdeme na to!

Opera Snímek_2021-09-30_104415_www.mujdum.cz

Zkuste si představit, že máte nádherný dům s pěknou zahradou. V létě se na ní dá krásně opalovat a grilovat,   když napadne sníh, mohou si třeba vaše děti postavit sněhuláka. Pokud jste bazénový typ, není nad to mít svůj bazén. Venkovní či vnitřní, záleží jen na vás. V létě vás bazén krásně osvěží  a v chladném počasí se v krytém bazéně příjemně proplavete a nemusíte nikam chodit. Třeba se zahřejete v domácí sauně. Zahrádka je ideální na pěstování ovoce či zeleniny, přeci není nad to se zakousnout do čerstvého rajčátka, udělat si zeleninový salát a nebo štrúdl  z domácích jablíček. Hm? Ušetříte za koupi v obchodě a navíc víte, co jíte. Výhodou je také, že třeba hudbu či televizi si můžete pustit hlasitěji a v domě skákat a dupat, sousedy tím rozhodně nerušíte. 

Kolik pokojů budete mít? Dvě, tři, čtyři? Kolik koupelen? To záleží jen na nabídkách, z kterých si vybíráte. No a samozřejmě i na financích. Mít baráček či vilu je ideální, je tam však  jedno ale. Je nutné si uvědomit, že péče o dům stojí mnohem více vašeho času. Nelze přijít z práce, pustit si televizi, maximálně poklidit domácnost. Musíte se starat o zahradu, o exteriér domu a o plot. Neřešíte  tedy jen i interiér vašeho nového domova. Zabere to mnohem více času, než kdybyste bydleli v bytě. Plus je, pokud jste typ kutila a hospodyně, že vás práce na svém baráčku těší. A také to, že nemáte zas tak časově náročné zaměstnání či jiné zájmy jako třeba sport, cestování, kulturu. 

Opera Snímek_2021-09-30_113022_www.psn.cz

A co třeba byt? Zvolit si jako svůj domov pěkný byt je příjemné, odpadnou vám starosti, které byste museli řešit kolem baráčku jako zahradu, střechu, okapy, plot. Zabýváte se jen péči o interiér svého nového domova a jeho vybavení. Díky tomu vám zbyde více času na vaše zájmy, cestování, přátelé, rodinu a odpočinek. Nyní už neplatí, že byt má méně pokojů než baráček. Na trhu je spousty i mezonetových bytů se dvěma koupelnami, libovolným počtem pokojů, více balkony, různě atypické byty, starší či modernější. Bazén se vám tam asi nevejde, ale větší vířivka ano, můžete si pořídit i domácí saunu, v květináči si pěstovat rostlinky. A nutně nemusíte bydlet na velkém sídlišti. 

Mezi nevýhodou bydlení v bytě patří, že není možné být příliš hlasití. Hudbu si nemůžete pustit na maximální hlasitost, skákat po bytě přes švihadlo asi také není moc OK. Řešíte určitou ohleduplnost k sousedům, abyste se vzájemně nerušili. Není zas nad „jemné“ probuzení, když si soused začne pomocí vrtačky předělávat svůj byt. 

Nezbývá nám, než vám popřát šťastnou ruku při výběru vašeho domova:-)