Ústní hygiena je důležitá a měli bychom ji dodržovat pravidelně. Už své děti učíme, jak je důležité si čistit zuby. Čistíte si zuby správným kartáčkem?

Dodržujete správnou ústní hygienu? Základem je kvalitní kartáček na zuby, jak jej vybírat?

Už od malička se všichni učíme, že je velmi důležité čistit si zuby pravidelně. Snažíme se to naučit také své děti, ale mnohdy zjišťujeme při návštěvě zubního lékaře, že jen čištění zubů nestačí nebo, že není čištění jako čištění. O tom, zda budeme mít zuby, jako perličky rozhoduje více faktorů. Je nutné osvojit si správnou techniku čištění a naučit se používat také mezizubní kartáčky. Záleží také na tom, jaký zubní kartáček si vybereme, protože není kartáček jako kartáček a právě ten je přitom velmi důležitý.

pexels-photo-925306

Jak vybírat zubní kartáček co nejlépe?

Pokud nevíte, jak vybírat zubní kartáčky, můžete samozřejmě o radu požádat svého zubního lékaře. Skvěle poradit dokáže také dentální hygienik, který vás kromě toho naučí i správnou techniku čištění zubů. Tu mimochodem dobře kopírují také elektrické zubní kartáčky, které vám tímto mohou ušetřit starosti. Obecně pak platí, že správný zubní kartáček by měl mít malou, ale širší hlavici a štětinky by měly být co nejjemnější. Záleží také na tom, kolik štětinek hlavice kartáčku má a čím více, tím lépe. Takže tvrdým kartáčkům se raději vyhýbejte a vyhledávejte jemné kartáčky s malou hlavicí.

Kartáček by měl být schopen se dostat k celému zubu, jemný by měl být proto, aby zbytečně nedráždil dásně, a inspiraci si můžete vzít například u dětských kartáčků, které jsou k tomu dokonale uzpůsobené. Když budete mít dobrý kartáček, nezáleží ani tolik na tom, jakou si zvolíte zubní pastu. Kartáček by měl dokonale odvést svou práci. Na kartáčku tak určitě nešetřete, kvalitní kartáček je pak nutné vyměnit za nový asi jednou za tři měsíce.

pexels-photo-216729

A co dál?

Péči o ústní dutinu vždy doplňte i o ústní vodu a nezapomeňte na péči o mezizubní prostory. Na ty často zapomínáme, jenže právě mezi zuby docela často ulpívají zbytky potravy. Všichni víme, že pokud se o zuby nebudeme dostatečně starat, budou nás zuby dříve nebo později bolet a taková bolest není nic příjemného. Nehledě na to, že zuby máme skutečně jen jedny!

Odměnou za správnou péči vám budou zdravé zuby a také krásný úsměv.