K čemu lze vůbec mobilní obytné prostory využít?

· Nejčastěji využívaným typem mobilních objektů jsou celoroční mobilní domy. Jedná se většinou o dřevostavby na mobilním ocelovém podvozku, nebo ukotvené na betonových základech. Pro tyto účely jsou vhodné zejména výrobky českých firem, které je přizpůsobují legislativním požadavkům pro trvalé bydlení.
malá zahrádka.jpg

· Některé domy se používají jako sezónní objekty pro přechodný pobyt. Nahrazují chaty a chalupy určené k rekreaci.

· Poměrně častým jevem jsou zahrádkářské kolonie na okrajích měst, podél vodních ploch, řek a rybníků. Tato nezateplené objekty jsou ideální pro občasný nocleh, nebo pro relaxaci při práci na zahradním pozemku. Mohou sloužit částečně i jako sklad nářadí a zahradní techniky.

· Kempy – ideální prostředí pro kempování v přírodě, nejčastěji podél řek nebo koupališť. Některé mobilní stavby jsou dokonce součástí vodáckých kempů, inspirativním místem je např. kemp pod peřejemi Stvořidla na Sázavě.
slunečnice ve váze.jpg

· Kancelářské prostory v exteriérech, např. autobazary. Jsou to mnohem praktičtější stavby, než klasické stavební unimobuňky.

· Přechodný pobyt pro zaměstnance na stavbách. Pokud je objekt zateplený a jde o dřevostavbu na podvozku, firma ji může využívat prakticky na kterékoli stavbě. Stejně tak najdou tyto budovy uplatnění i v rozsáhlých skladových prostorách jako zázemí pro vrátného, nebo pro ostrahu.

Čím mohou být mobilní domy vybaveny?

Většinou se vnitřní dispozice dělí na část obytnou a sociální sektor. Ta obytná sestává z obývacího pokoje, kde je umístěna sedací souprava a obývací stěna, konferenční stolek. Jídelní část může být oddělena přepážkou, nebo navazovat na obývací pokoj. Kuchyně se většinou upravují do podoby kuchyňských koutů s linkou, dřezem a spotřebiči.

Podle velikosti domu jsou k dispozici jedna až tři oddělené ložnice s dvoulůžkem, s jednolůžky, nebo s palandou. Úložný prostor se koncentruje právě do ložnice do vestavěné skříně. Oddělené sociální zařízení sestává z toalety, umyvadla, a sprchového koutu.

Mobilní stavby se vybavují vytápěním na propan-butan, krbovými kamny na dřevo, nebo elektrickým vytápěním. Ohřev vody se realizuje nejčastěji elektrickými průtokovými ohřívači, případně karmou (podle typu přípojky). Varná deska nebo sporák se připojuje podle požadavků zákazníka buď na samostatný jistič, nebo na propan-butanovou bombu.