Asi není potřeba říkat, že na našich silnicích najdeme stále více a více automobilů. To také znamená, že si je stále více lidí pořizuje. A zatímco dříve bylo normou mít v každé rodině či domácnosti jeden vůz, dnes má svůj vlastní prakticky každý člen rodiny, který má řidičský průkaz.

 

To ovšem znamená, že při koupi automobilu bychom měli být mnohem opatrnější, zvláště vzhledem k tomu, kolik nejrůznějších modelů existuje. Je proto dobré řídit se několika věcmi, které nám pomohou vybrat ten správný.

 

koupě automobilu

 

Tím prvním, co musíme zvážit, jsou samozřejmě naše finanční možnosti. I to je koneckonců důvod, proč jsou ojeté vozy tak populární. Jejich cena je totiž podstatně nižší než těch nových. A ačkoliv je samozřejmě možné vzít si půjčku či si onen vůz koupit na leasing, je dobré uvážit, zda se skutečně vyplatí se takto dlouhodobě zadlužit, zvláště při dnešních prudce rostoucích cenách.

 

S tím samozřejmě souvisí i spotřeba paliva. Měli bychom preferovat takový, který ji má co nejmenší. Díky tomu ušetříme za pohonné hmoty, a pokud jej budeme používat denně například pro dopravu do zaměstnání a na nákup, může se jednat o dost vysokou částku.

 

nový vůz

 

Také je potřeba zvážit účel, ke kterému jej budeme používat. Půjde jen o klasické pojíždění na trase domov-zaměstnání-nákup-domov, nebo s ním budeme podnikat dlouhé jízdy v náročném terénu? Zde je potřeba mít na paměti, že tyto SUV mají často podstatně vyšší spotřebu. Neměli bychom se tedy pro ně rozhodovat, pokud je skutečně nepotřebujeme.

 

Důležitá je však také velikost. Ta by se měla odvíjet od toho, kolik lidí v něm budeme převážet. Pokud to budeme jen my, případně náš partner, pak stačí jen malé auto. V případě, že jej budeme používat i k přepravě dětí do školy, je nutné mít jej větší. To platí i o zavazadlovém prostoru – v případě, že rádi jezdíme na výlety do přírody, potřebujeme mít dostatek místa, kam uložit veškeré potřebné vybavení.

 

Je tedy jasné, že to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pamatujme tedy, že vzhled by měl být až na posledním místě – ten vám totiž peníze neušetří.