Od roku 2035 plánuje Evropa zakázat prodej aut se spalovacím motorem a nahradit je auty s elektromotorem. Vzhledem k tomu, že se jedná jen o trochu více než jedno desetiletí a průměrný věk vozového parku v České republice je kolem 15 let, což úzce souvisí s kupní silou obyvatel, tak je na místě sledovat nové modely elektroaut. Teoreticky přesně tyto modely by měly sloužit jako náhrada za stávající spalovací vozy.

Elektroauta

      Nejnižší ceny elektroaut, které by svými parametry mohly aspoň částečně nahradit dnešní ojetiny vhodné pro potřeby české rodiny převyšují milión korun. Prostě jsou výrazně dražší než obdobné auta se spalovacím motorem. Přitom ani ty nejsou pro většinu populace dostupné a mobilitu řeší koupí ojetin. Aktuálně je průměrná cena ojetého vozidla v ČR 260 tisíc korun. Je třeba minimálně dvojnásobné částky pro nákup ojetého elektroauta. Ve skutečnosti bude kupující potřebovat trojnásobek dnešní průměrné ceny tak, aby vůbec měl z čeho vybírat. To vzhledem ke kupní síle průměrné české rodiny dělá pro mnoho lidí auto nedostupné. Zastánci elektromobility hovoří o tom, že rostoucí výrobou těchto aut dojde ke snížení jejich ceny a tím se tyto vozy stanou dostupnější. I když to připustíme, tak nelze očekávat, že dojde k dramatickému snížení ceny. Vzhledem k potřebě vzácných surovin potřebných při výrobě elektroaut.

Autobazar

      V roce 2022 bylo evropským autem roku mezi elektromobily vyhlášeno na prvním místě Kia EV6. Již o starším modelu Kia e-Niro se psalo, jako o voze pro masy. Dá se tedy tvrdit, že tyto vozy patří k tomu nejlepšímu v nabídce pro českou rodinu, jako budoucí náhrada za spalovací auta. Při současných cenách a příjmech rodin budou i tyto modely pro ně často nedostupné. Je proto otázkou zda se za relativně pár let najde skutečně řešení mobility pro masy, pokud se spalovací vozy zakážou. Současná nabídka elektroaut tomu nenasvědčuje.