Také hledáte inspiraci pro cesty v průběhu volných víkendů nebo pro delší dovolenkové pobyty? Jestliže netrváte na zahraničních destinacích a vystačíte s tuzemskou rekreací, pak bychom vám rádi naznačili, že stačí docela obyčejná aplikace či webové rozhraní serveru „mapy cz“, která v turistickém zobrazení podrobného měřítka prozradí mnoho podstatných informací.

řeka Berounka

Kdo se v mapách alespoň trochu vyzná, záhy pochopí, že listováním v podrobné mapě lze naplánovat do nejmenších podrobností perfektní dovolenou a zobrazit cestovatelský plán na několik dnů či týdnů dopředu. Pokud přeje počasí, lze tímto způsobem prožít nezapomenutelné chvíle třeba doslova za humny.

Říká vám něco řeka Berounka? Možná, že ji máte skutečně v dosahu jízdního kola či osobního auta, třeba je od vás vzdálena jen pár desítek kilometrů, a přesto jste jejímu toku dosud nevěnovali mnoho pozornosti. Mohli byste to napravit třeba právě v letošním či v příštím roce, jestliže se k tomu naskytne vhodná příležitost.

hrad Karlštejn

Poznejte Berounku na kole

Berounka je velmi členitá a možná vás překvapí rozmanitost tamního terénu. V některých úsecích připomíná nížinné meandry řeky Lužnice, jinde se zařezává do skal, které ční vysoko nad hladinou i do výšky několika desítek metrů. V jejím okolí najdete převážně smíšené lesy, mnoho krásných lučních zákoutí a skály osvětlené odpoledním sluncem jsou skutečně impozantní.

Můžete se do těchto míst vypravit na kole a projet úsek od Chrástu u Plzně přes Darovou, Liblín, Zvíkovec, Skryje, Roztoky, Zbečno, Sýkořici až k Nižboru, anebo si můžete pronajmout loď a splout tentýž úsek během jednoho týdne. Co vám však můžeme doporučit, je pečlivé plánování vašeho záměru za slunečného počasí, tehdy je okolí Berounky doslova fascinující, zvláště pak vyhlídka na řeku z Havlovy skály, nedaleko obce Liblín, anebo jez Bohy pod hradem Krašov.